vineri, 3 mai 2013

Cum mi-am petrecut 1 Mai-ul de anul asta sau Care dracu` e faza cu Vama Veche?!

Bun, si-am ajuns, pentru a doua si ultima oara in viata mea, de 1 Mai in Vama. Nu pentru ca as fi avut vreo amintire fericita din prima experienta, ci pentru ca voiam sa fiu mai aproape de niste oameni dragi care organizau in zona un fel de team-building. Eu, iubitul meu si inca un cuplu, intr-o masina. Si n-am plecat ca descreieratii, in dimineata zilei de 1 mai, am zis sa nu riscam si sa ramanem fara cazare. Am intrat victoriosi in Vama pe 30 aprilie, pe la 8 dimineata. Decent de devreme, zic eu. Surpriza! In afara de curtile unde puteai campa cu cortul, mai ramasesera vreo 3-4 optiuni de cazare, la niste case wannabe. Cu un pat simplu si-atat, wc in curte si chiuveta la poarta, asa, rustic. La 150 lei camera. POFTIM?! Mai erau si pensiuni, daca se pot numi asa, pe la 200 lei/noapte, fully booked. Am avut noroc, si, pana la urma, am nimerit la o tanti simpatica, destul de aproape de plaja, care cerea 100 lei pe o camera dubla/seara. Tot scump, dar mai decent si ieftin decat celelalte optiuni. Sa mergem sa mancam, nu? Intram in unul din cele mai “selecte” locuri de acolo (nu vreau sa-mi imaginez ce era la unul obisnuit) si deschidem un meniu. Preturi de centrul unei capitale europene, gramaj de regim pentru slabit si igiena de spital. Furculite cu ou si patrunjel uscat. Da’ lasa, ca nu m-a nascut mama in Dorobanti si pot sterge cu un servetel resturile ramase pe tacamuri de la ceilalti consumatori, nu? A doua zi am mers si la “Impinge-Tava”, ca sa nu ne plece brusc toti banii din buzunar pe doua-trei mese la “restaurant”. Mese lipicioase, picaturi de apa care curgeau din tavan, portii destul de gustoase, dar la fel de mici, preturi tot mari, pentru calitatea serviciilor, si clientela cu un iz de… ciorapi fierti in transpiratie de tractorist, intr-o zi de vineri. Asa cum mirosea si un grup de pustani care nu pareau sa o duca rau acasa, imbracati bine, dar certati cu sapunul, care au servit, incantati, o jumatate de portie de cartofi prajiti lasata pe una din mesele din auto-servire. Doar pentru ca au auzit ca asa e cool. Bun, sunt eu fitoasa si impresionista si oricum nu aveam ce sa caut in Vama, pentru ca nu inteleg conceptul si nu pot simti spiritul care sta la baza. Mhm. Da’ am mers si-n cluburile de pe plaja, sa ma conving si mai mult de tampenia de care dau dovada cei prezenti acolo (intru si eu la socoteala, da?). In Centru Vechi din Bucuresti (o alta gaura neagra, nejustificat de scumpa), o Cuba Libre, de exemplu, costa in jur de 12 lei. In Vama era 15. O limonada in Bucuresti e 7 lei, in Vama era 9. Iar un pet de 2 litri de bere la mini-market era 11 lei, dupa cum se plangea un nene. Iar plaja, cluburile, locurile de cazare ARHI-pline! A, si n-am vazut in toata “statiune” nici macar UN cos de gunoi. Doar gramezi imense de gunoi, uitate pe plaja. In doua nopti si 3 zile am cheltuit, in doua persoane, 600 lei, impiedicandu-ne non-stop de oameni ciudati, nespalati si beti manga, care ne intrebau daca avem o tigara, ceva de baut sau droguri de dat, majoritatea sub 20 de ani. Ce e si mai trist este ca am intalnit si foarte multi straini. Si-acum vin eu si intreb... in necunostinta de cauza, ca o pitipoanca ce sunt... CE DRACU` E IN NEREGULA CU VOI?! Esti cool daca nu te speli vreo 3 zile, dormi in soare mort de beat si sa cheltuiesti O GRAMADA DE BANI pentru te-miri-ce produse proaste? Este OK sa bei o bere calda pe plaja, la supra-pret, doar pentru ca prietenii tai si alti N-spe sute de distrusi o fac? E misto sa mergi de 1 Mai la mare, cand nu poti face nici baie, nici sa stai prea mult fara hanorac pe tine, pentru ca ai auzit ca “asa se face”? Iar cand ma gandesc ca mai sunt si persoane care pleaca cu o saptamana inainte de acasa, ca sa ajunga in Vama Veche “la timp”, pentru ca CFR-ul are si controlori care dau jos calatorii fara bilet, imi vine sa crap capul cuiva! Daca te gandesti sa imi lasi vreun comentariu gen “da’ ce-ai cautat tu acolo in the first place?” sau “daca nu iti place, nu te mai duce”, nu te obosi. Macar cei care se simt lipsiti de cool-itate, pentru ca nu au ajuns acolo, sa stie ce mizerie se intampla in Vama Veche. Nu, nu esti un fraier daca n-ai mers acolo! Concluzia este ca, asa cum scria pe tricoul unui rocker de pe acolo - Sunt vamaiot, deci VĂMUIESC!