sâmbătă, 2 februarie 2008

Despre Absolut


Nu mai am timp... nu mai am timp sa dorm, nu mai am timp sa iubesc, nu mai am timp sa stau, dar cel mai rau e ca nu mai am timp sa visez... Alerg intr-o lume careia nu-i pasa. As vrea sa ma opresc macar o clipa, sa privesc inapoi la ce-am facut, sa ma bucur de ceea ce am si sa imi pun dorinte pentru viitor. Lasati-ma sa adorm, nu mai vreau sa fac parte din lumea voastra!

Sunt prea tanara si inocenta ca sa ma furatzi. Sunt un copil care cauta un strop de dragoste in marea de rautate... De ce vreti sa ma ucidetzi? Nu ma facut decat sa daruiesc... si ce-am primit inapoi? Spatele vostru intors. Prefaceti-va ca nu ma cunoasteti, dar amintiti-va de mine atunci cand sunteti impliniti, pentru ca eu v-am dorit asta din toata inima!

De astazi o sa zambesc mereu, indiferent daca sunt trista sau chiar ma bucur. De astazi toata lumea e a mea! Vreau sa mai plang numai atunci cand imi amintesc cat de mult o iubesc pe mama sau cand tata, prietenul meu cel mai bun, ma suna si imi spune ca ii este dor de mine. Sau cand surioara mea se bucura de un cadou minuscul pe care i-l fac.

Sunt fericita! Imi vine sa dansez cand ma gandesc cata dragoste zace in mine. Si asta pentru ca ii fac pe cei din jurul meu sa zambeasca. As vrea sa impart senzatia cu toata lumea, e sublim sentimentul. Nu mai vreau nimic, doar starea asta indescriptibila. Imi vin in minte doar cuvinte la superlativ...

"Fericirea e atunci cand, de Craciun, te opresti din desfacut cadouri ca sa te bucuri de zambetul celorlalti, cand descopera propriul lor dar", spunea candva un copil de 6 ani. Asa e, vreau sa te vad implinit, vreau sa imi spui cat de mult te bucuri de ceea ce ai, si nu de ceea ce nu ai atins inca. Deschide pentru o secunda ochii cu adevarat si priveste in jurul tau: AI TOT ! Ai tot si tu vrei mai mult, mereu mai mult. Dar cum ramane cu dorintele care ti s-au indeplinit deja? Pentru alea ai uitat sa multumesti, asa e? Acum e momentul sa suni pe cineva foarte drag si sa-i spui cat de multi tzii la el. Acum e clipa cand trebuie sa-ti numeri prietenii, si nu sa te gandesti ca sunt si persoane care nu te agreeaza. Asta e secunda in care TU, ingere, incepi sa-ti traiesti viata. Maine nu exista, a ramas doar ziua de azi.

Sa nu-ti fie frica sa iubesti, e singurul scop al vietii. Iubeste marea, iubeste noaptea, iubeste fiecare rasarit de soare, bucura-te de tot din jurul tau! Apropo, cand ai rostit cu adevarat aceste doua cuvinte care fac minuni? Hai, curaj, n-o sa regreti!

Din iubire te-ai nascut si cei care te vor conduce pe ultimul drum tot din iubire o vor face. Fa numai ce-ti place, asculta o piesa care te emotioneaza, deseneaza ceva frumos, strange-ti in brate prietenul cel mai bun si striga din toata puterea ta: TE IUBESC!

Daca te vei simti vreodata singur, adu-ti aminte ca Cineva acolo Sus chiar te iubeste. Sa nu-ti fie frica sa recunosti ca te simti singur, sigur ai in jurul tau pe cineva care se va oferi sa-ti arate cat de mult contezi. Sa nu refuzi, daruieste-i un zambet si atunci vei sti ca esti fericit. Iar daca ti-e teama sa incerci, nu uita ca sunt aici, mereu...

Mi-e dor sa te vad fericit... ce zici, imi potolesti setea asta? Incepe acum! Intinde o mana si te prind eu!

Cu drag, un prieten

Niciun comentariu: